Polski

Bezdomść? Znaj swoje prawa

ImageDrukuj PDF – do pobrania

Urzędy słyną z odmawania pomocy komu tylko mogą i mówienia ludziom, że nie nie spełniają wymagań aby otrzymać mieszkanie. W rzeczywistości wiele osób ma prawo do pomocy – to może obejmować Ciebie.

Nie masz gdzie mieszkać / spodziewasz się, że utracisz dom w ciągu 28 dni? Gmina (council) ma obwiązek prawny aby Ci pomóc. Co ma zrobić i czy musi zapewnić Ci zakwaterowanie zależy od Twojej sytuacji. Gmina może być zobowiązana do dania Ci tymczasowego zakwaterowania na czasi gdy rozpatruje Twoją sprawę. Nawet jeśli powiedziano Ci już, że nie mają obowiązku Ci pomóc, sprawdź czy podane przyczyny są zgodne z prawem.

Jest 5 kryteriów, które gmina musi sprawdzić aby zdecydować do jakiej pomocy masz prawo

1. Czy jesteś bezdomna/y?

To obemuje osoby, które stracą dach nad głową w ciągu 28 dni, mieszkają w niedpowiedznich lub niebezpiecznyczh warunkach, jak również te, które już są na ulicy. Przyczyny mogą być następujące: przemoc/groźby przemocy; brak możliwości zamieszkania z rodziną lub kimolwiek kto mieszka lub można oczekiwać, że będzie mieszkać z Tobą (np. dzieci/partner/opiekun); poważne przeludnienie; bardzo złe warunki mające wpływ na Twoje zdrowie; brak możliwości opłacenia kosztów mieszkaniowych.

2. Czy przysługuje Ci pomoc?

Czy Twój status imigracyjny pozwala Ci otrzymać pomoc nieszkaniową od gminy? Niestety nie kwalifikują się osoby ubiegające się o azyl (te mogą otrzymać tymczasowe zakwaterowanie od agencji imigracyjnej UK Border Agency), osoby które mają ograniczone prawa do pozostania w Wielkiej Brytanii, ani osoby które przkroczyły okres legalnego pobytu w Wielkiej Brytanii. Jeśli nie masz pewności odnośnie Twojego statusu imigracyjnego, skorzystaj z pomocy doradcy imigracyjnego.

3. Czy masz pierwszństwo?

Twoja sprwawa może mieć pierwszeństwo (priority) z różnych powodów: jeśli jeteś odpowiedzialna/y za utrzymanie dzieci; dzielisz odzpowiedzialność za dzieci z poprzednim małżonkiem lub partnerem; dzieci nie mogą mieszkać z Tobą lub są w opiece socjalnej z powodu Twoich problemów mieszkaniowych; jestes w ciąży; jesteś bezdomna/y w wyniku powodzi, pożaru lub innej katastrofy; jesteś uważana/y za osobę “o podwyższonym ryzyku” (vulnerable) – gmina powinna rozpatrzyć Twoją sprawę i zdecydować, czy jest większe ryzyko, że spotka cię krzywdą jeśli będziesz spać na ulicy. Gmina może sklasyfikować Cię jako “podwyższone ryzyki” z powodu: starośći; choroby fizycznej, psychicznej lub niepełnosprawności; jeśli masz ponad 20 lat i byłaś/eś wcześniej w opiece społecznej; jesteź ofiarą przemocy/znęcania się w domu lub ze względu na płeć/ pochodzenie etniczne/wiarę, masz 16 lub 17 lat.

4. Czy jesteś rozmyślnie bezdomna/y?

Jeżeli gmina uważa, że jesteś bezdomna/y z własnej winy (intentionally homeless), mogą dać Ci mieszkanie na krótko podzas gdy pomogą Ci znaleźć inne własne. Jeśli masz dzieci, wydział mieszkaniowy musi, jeśli się zgodzisz, skierować cie do opieki społecznej (social services), która pomoże Ci znaleźć mieszkanie. Mogą zapłacić za noclegi na krótko podczas gdy będziesz szukać, i/lub dać pieniądze włascicielce/owi na depozyt. Czasem opieka społeczna powie, że może zapewnić mieszkanie tylko dzieciom. Jeśli to powiedzą, poproś o poradę Shelter lub Citizen’s Advice Bureau. Jeśli nie chcesz prosić pomocy społecznej o pomoc, lub jeśli nie masz dzieci, gmina musi udzielić Ci jakiejś pomocy w znalezieniu mieszkania. Powinni dać ci zakwaterowanie na czas wystarczący na znalezienie mieszkania, ale w zależności od okoliczności może to być tylko 28 dni. Możesz zapisać się na listę oczekujących na mieszkanie gminne (council waiting list).

5. Związek lokalny.

Jest to OSTATNIA, a nie pierwsza, rzecz, którą gmina powinna rozważyć! Gmina nie ma prawa odmówić Ci pomocy, lub skierować Cię po pomoc do innej gminy bo nie masz związku lokalnego (local connection) z ich terenem. Tylko jeśli nie ma związku z gminą gdzie prosisz o pomoc, a MASZ związek z inna gminą, mogą powiedzieć tamtej gminie, że mają Cię zakwaterować. Mogą to zrobić tylko po tym, jak zbadają Twoją sprawę i zadecydują o pierwszych 4 testach. Uznaje się, że masz związek lokalny z miejscem jeśli: mieszkasz/mieszkałaś/eś tam przez co najmniej 6 miesięcy w ciągu ostatniego roku, lub 3 z ostatnich 5 lat; masz bliską krewną/ego, która mieszkała tam co najmniej 5 lat; musisz mieszkać tu ze specjalnych powodów, np. specjalistycznej opieki zdrowotnej, albo mieszkałaś/eś przez dłuższy czas w przeszłości.

CO GMINA POWINNA ZROBIĆ

Jeśli gmina ma powód by uważać (reason to believe), że jesteś lub możesz stać się bezdomną/ym w ciągu najbliższych 28 dni, muszą rozpatrzyć Twoją sprawę i zacząć sprawdzać 5 testów. Rozpatrzenie sprawy to co innego niż umieszczenie Cię w rejestrze mieszkaniowym (housing register). Po zakończeniu sprway muszą dać Ci pisemną decyzję.
Jeśli rada ma powód by uważać, że możesz stać się bezdomną/ym, przysługuje Ci pomóc i masz pierwszeństwo, MUSZĄ Ci znaleźć tymczasowe zakwaterowanie, podczas gdy badają Twoją sytuacę mieszkaniową.
Powód by uważać (reason to believe) to NIE to samo co do dowód (proof, evidence). W niedawnej sprawie Sąd Najwyższy zdecydował, że jeśli ktoś idzie do Odziału Osób Bezdomnych (Homeless Persons Unit) po pomoc, to samo w sobie wystarczy za powód by uważać, że ta osoba może być bezdomna.

CO ROBIĄ W RZECZYWISTOŚĆI

Rady często robią wszystko co mogą, aby odmówić lub opóźnić zakwaterowania nawet gdy mają powód by uważać, że osoba może być bezdomna, przysługuje jej pomóc i ma pierwszeństwo. Co gminy mówią, aby odwmówić pomocy:

  • Nie mogą pomóc, dopóki nie odwiedzą Cię kiedyś w domu.
  • Nie mogą pomóc, dopóki komornik Cię nie wyeksmituje.
  • Nie pomogą, dopóki nie przyniesiesz dowodu od lekarza.
  • Nie pomogą, dopóki nie weźmiesz udziału w mediacji.
  • Nie pomogą, dopóki nie pokażesz raportu o przemocy od policji.

CO MOŻESZ ZROBIĆ

Większość z tych taktyk jest niezgodna z prawem. Jeśli Ci się to przydaży – trzymaj się swego, powiedz gminie, że znasz swoje prawa i nie dasz się odesłać z kwitkiem! Jeśli dalej odmawiają pomocy, zażądaj pisemnej decyzji z informacją dlaczego Ci nie pomogą i skontaktuj się z niezależną agencją doradczą lub z nami.